Mocowanie płyt marmurowych.

Marmur od zawsze kojarzył się z elegancją. Najczęściej wykorzystujemy go w łazienkach, korytarzach, na schodach, czasem na tarasach i balkonach. Obudowanie wanny i umywalki płytami marmurowymi to bardzo dobry pomysł. Taki sposób wykończenia wnętrza daje pewność oryginalnego efektu końcowego, nadając jednocześnie naszej łazience niepowtarzalny, elegancki charakter. Gdy już decydujemy się na upiększenie naszego wnętrza marmurem musimy mieć na uwadze, że prawidłowe jego przymocowanie to podstawa sukcesu. W przeciwnym wypadku, gdy płytki będą odstawać, ruszać się, pozostaną na nich plamy czy nawet zaczną z czasem odpadać, nie będziemy mogli docenić ich walorów estetycznych.

Marmur to materiał naturalny, składający się głównie z kalcytu, czyli krystalicznego węglanu wapnia. Jest spotykany w bardzo wielu kolorach i odcieniach -zaczynając od czarnego, przez brązowy, zielony, czerwony, różowy, aż do białego. Często spotykane są na marmurze nieregularne żyłki, nie jest to wada ani skaza, przeciwnie nadaje to kamieniom oryginalność. Dającym pewność sukcesu rozwiązaniem będzie użycie w tym celu zaprawy klejącej do marmuru CEKOL C - 14. Zaprawa jest biała, a to gwarantuje, że na ułożonym już marmurze nie pojawią się przebarwienia. Klej CEKOL C-14 jest produktem wszechstronnym - nadaje się do stosowania na cegle, betonie, gazobetonie, bloczkach keramzytowych, tynkach cementowych i cementowo - wapiennych. Ponadto zapewnia bardzo dobrą przyczepność. By osiągnąć maksymalnie pozytywny efekt powierzchnię przed klejeniem należy odpowiednio przygotować. W tym celu trzeba ją wyczyścić, usunąć stare powłoki malarskie i w miarę możliwości wyrównać. Następnie powierzchnie chłonne i nasiąkliwe gruntujemy emulsją gruntującą CEKOL DL - 80. Jest to niezbędne gdyż woda, która potrzebna jest w zaprawie na zajście prawidłowego wiązania i uzyskanie odpowiednich parametrów wytrzymałościowych, nie zostanie wtedy wchłonięta przez podłoże. Kolejny krok to przygotowanie zaprawy. CEKOL C - 14 wsypujemy do czystej, zimnej wody (w stosunku 0,20 - 0,25 l wody na 1 kg suchego proszku). Mieszamy, odczekujemy 3 minuty i mieszamy ponownie. Następnie nanosimy 3 - 4 mm warstwę kleju na powierzchnie, do której będą mocowane płytki marmurowe. Przy pomocy kielni lub zębatej szpachli wyrównujemy zaprawę. Płytki przyklejamy w czasie nie dłuższym niż 20 minut od nałożenia zaprawy. Mamy potem jeszcze 10 minut, by korygować ich położenie.

CEKOL C-14

CEKOL C-14

biały klej do płytek i kamienia

Stosuje się do przyklejania płyt marmurowych, kamiennych do cegły, betonu, gazobetonu, bloczków keramzytowych, tynków cementowych, cementowo-wapiennych. Produkt nadaje się również do przyklejania płytek ceramicznych. Szczegóły »

Language
pl en de ru
Mapa strony