Tynkowanie
Maszynowe nakładanie tynków to nowoczesna alternatywa, zyskująca coraz większą popularność. Wykańczanie w ten sposób powierzchni ścian i sufitów to szybkość, ekonomia oraz estetyka. Zarówno tradycyjne tynki cementowo-wapienne, jak i tynki gipsowe można nakładać przy pomocy agregatu tynkarskiego.
Maszynowe nakładanie tynków jest techniką o wiele bardziej efektywną od tradycyjnej, to duża oszczędność czasu oraz materiału. Przy takiej technice wykonywania prac, znacznie zmniejsza się ilość odpadów materiału oraz skraca czas wykonywania tynków, a co za tym idzie, daje możliwość przystąpienia do dalszych prac wykończeniowych budynku. Sprawna 3 osobowa ekipa tynkarska może wykonać w ciągu jednego dnia około 120 m2 otynkowanej powierzchni przy użyciu agregatu tynkarskiego.
Należy zawsze pamiętać o właściwym przygotowaniu podłoża pod tynkowanie, jest to bardzo istotny element, od którego zależy efekt pracy. Powierzchnia przeznaczona do tynkowania nie może być zatłuszczona, a farby, luźne ziarnka piasku i starego tynku oraz wszelkie warstwy trwale niezwiązane z podłożem należy usunąć. Zalecane jest stosowanie rozwiązań systemowych i wykonywanie prac zgodnie z wytycznymi producenta, co daje nam gwarancję i spokój bezproblemowego wykonania prac. Dlatego, jeśli wykonawca zdecyduje się na wykonywanie prac tynkami marki CEKOL, należy zastosować preparaty gruntujące również tej marki. Podłoże chłonne należy zagruntować, pod tynki gipsowe takie jak CEKOL TLG-48 trzeba zastosować grunt tynkarski CEKOL GT-86 oraz CEKOLGS-83 KONTAKT.
Podczas wykonywania prac za pomocą agregatu tynkarskiego zazwyczaj narzuca się duże powierzchnie, w związku z tym materiał nie może szybko wysychać i wiązać na ścianie, gdyż musi zostać jeszcze poddany obróbce, dlatego tynki maszynowe odznaczają się dłuższym czasem wiązania i obróbki, tak jak CEKOL TLG-48. Produkt ten daje również możliwość uzyskania gładkiej powierzchni nadającej się bezpośrednio do malowania.
Nie tylko tynki gipsowe można aplikować maszynowo, doskonałym produktem sprawdzającym się również do prac przy użyciu agregatów jest gładki tynk elewacyjny CEKOL C-35. To produkt przeznaczony do wygładzania i uszlachetniania zewnętrznych ścian budynków oraz pomieszczeń o dużej wilgotności np. łazienek, saun, chłodni, piwnic, garaży. Sprawdza się w aplikacji mechanicznej w cienkiej warstwie i umożliwia wykonanie gładkich powierzchni, dzięki czemu uzyskujemy znaczną oszczędność czasu i pracy. Tam gdzie nie ma możliwości zastosowania tynków gipsowych, doskonale sprawdzają się maszynowe tynki cementowo-wapienne. Można je stosować na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń. Jako wyprawę tynkarską w mieszkaniach, piwnicach, łazienkach, garażach oraz jako podkład pod tynki szlachetne można zastosować CEKOL ZT-02. Jeśli istnieje potrzeba zastosowania lekkiego tynku cementowo-wapiennego, do tynkowania sufitów i stropów, aby nie obciążać dodatkowo powierzchni materiałem można zastosować CEKOL ZT-08. Ma on bardzo
dobrą przyczepność oraz charakteryzuje się łatwością w nakładaniu. Posiada właściwości termoizolacyjne, a po stwardnieniu jest mrozo i wodoodporny. Podczas prac w technologii maszynowego wykonywania tynków cementowych należy pamiętać o poszczególnych etapach pracy tj. narzuceniu CEKOL OBRZUTKI Cementowej, tynku maszynowego, wstępnym wyrównaniu łatą H, wyrównaniu łatą trapezową oraz zatarciu na gładko (przy zacieraczki mechanicznej lub pacy).
Zawsze należy pamiętać, że przestoje w pracy przy użyciu agregatu, nie mogą przekraczać 20 minut, w przypadku dłuższej przerwy należy zawsze oczyścić węże i agregat, co zapobiegnie uszkodzeniu urządzenia. Właściwa eksploatacja i konserwacja ma bardzo duży wpływ na żywotność i działanie maszyny.
Gotowe suche zaprawy, nakładane za pomocą agregatów, to coraz powszechniej stosowany sposób tynkowania ścian. Wykonawcy bardzo sobie chwalą opisywaną metodę, ponieważ dzięki niej oszczędzają czas, pieniądze i siły. Tynki maszynowe marki CEKOL, zarówno gipsowe, jak i cementowo-wapienne, to produkty starannie przygotowane do tego typu prac wykonawczych. Każdy z nich jest mieszanką składników mineralnych, kruszyw, odpowiednio dobranych wypełniaczy i dodatków modyfikujących. Praca z tynkami maszynowymi marki CEKOL nie sprawia wykonawcom żadnych problemów.
Szpachlowanie
Oprócz dobrze znanego i powszechnego maszynowego wykonywania tynków gipsowych, cementowych czy cementowo wapiennych w pracach wykończeniowych coraz bardziej popularne staje się również wykonywanie mechaniczne gładzi.
Oferta rynkowa na urządzenia do mechanicznego wykonywania gładzi, jest coraz bardziej bogata. Obok specjalnych agregatów do narzucania materiałów cienkowarstwowych, coraz częściej na budowach i inwestycjach pojawiają się także specjalne urządzenia do dalszej obróbki gładzi – szlifowania i wygładzania.
Dobór odpowiednich urządzeń w połączeniu z nowoczesnymi produktami chemii budowlanej stanowi dla inwestora korzystną, zarówno pod względem czasowym jak i w dłuższej perspektywie także finansowym, alternatywę wykonywania robót wykończeniowych. Dlatego producenci produktów do wygładzania powierzchni, tak jak CEDAT, udoskonalili swoje wyroby, aby te jeszcze lepiej nadawały się do nakładania maszynowego.
W bogatej ofercie wyrobów marki CEKOL są doskonałe produkty, do maszynowego wykonywania gładzi. Cekolowanie mechaniczne, bo tak możemy mówić, jeśli chodzi o wygładzanie ścian czy sufitów produktami marki CEKOL, staje się wręcz niezbędne na dużych inwestycjach. W zależności od miejsca i charakteru wykonywanych prac wykończeniowych, a także jakości uzyskanej powierzchni, z marki CEKOL możemy wybrać kilka produktów.
Na zewnątrz oraz wszędzie tam gdzie będzie podwyższona wilgotność lub zachodzi obawa, że ściany czy sufit będą mogły mieć kontakt z wodą czy wilgocią najlepiej stosować produkty cementowe. Cement jest spoiwem hydraulicznym odpornym na działanie wody, wilgoci i mrozu (jeśli stosujemy produkty na zewnątrz). Firma CEDAT ma w swojej ofercie taki produkt, jest to gładź cementowo – polimerowa CEKOL C-35. Jest to gładki tynk elewacyjny, w którym spoiwem jest biały cement. Za pomocą tego produktu możliwe jest uzyskanie białych, równych i bardzo gładkich powierzchni. Stosując CEKOL C-35 możemy uzyskać powierzchnie tak samo gładką jak przy użyciu gładzi gipsowej, a dzięki temu że spoiwem jest biały cement, powierzchnia będzie odporna na działanie wilgoci oraz innych czynników atmosferycznych. Ta cementowa gładź doskonale nadaje się do nakładania maszynowego, co zostało potwierdzone podczas prac wykończeniowych na PGE Arena w Gdańsku, a także do tradycyjnego nakładania ręcznego.
Wewnątrz wszędzie tam gdzie nie jest wymagane aby powierzchnia była odporna na działanie wody czy wilgoci, oprócz gładzi cementowych można zastosować gładzie gipsowe.
Dzięki produktom takim jak CEKOL C-45 możliwa jest do uzyskania równa gładka, biała, łatwa do pomalowania powierzchnia. Ulepszona receptura gładzi CEKOL C-45 ułatwia jej mechaniczne wykonywanie. Zazwyczaj stosuje się ją w grubości warstwy 1 – 5 mm. Głównym zadaniem gładzi jest przygotowanie powierzchni ściany czy sufitu przed malowaniem tapetowaniem itp. Decydując się na wygładzenie ściany za pomocą produktów gipsowych należy zdawać sobie sprawę do jakich prac można takiego produktu użyć. Gładzie, tak jak wszystkie pozostałe produkty gipsowe (tynki, kleje, gipsy szpachlowe) mogą być stosowane tylko i wyłącznie wewnątrz budynków, w pomieszczeniach suchych. Produktów, w których spoiwem jest gips nie wolno stosować na zewnątrz budynków oraz w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Gips pod wpływem wilgoci rozmięka i traci swoje parametry, dodatkowo na zewnątrz jeśli dołożymy do tego działanie mrozu to o problemy nie trudno.
Oprócz produktów na spoiwach mineralnych, jak gips czy cement, coraz większą popularnością cieszą się gładzie polimerowe. Możemy tutaj wyróżnić dwa rodzaje takich gładzi. Mogą to być produkty gotowe do użycia jak CEKOL A-45 Finisz i CEKOL B-45 Finisz oraz CEKOL F-16 Finisz lub w postaci suchej mieszanki do wymieszania z wodą CEKOL C-45 Finisz. Tego typu wyroby mają zupełnie inny charakter, nie są to gładzie które potrzebują wody dla procesu wiązania a są to produkty które wiążą poprzez wysychanie. Gładzie te dzięki dużej zawartości odpowiednich polimerów doskonale sprawdzają się w aplikacji mechanicznej.
Szpachlówki na bazie spoiwa organicznego (polimerowego), jakim są dyspersje (popularnie nazywane żywicami) akrylowe, najlepiej sprawdzają się przy końcowej, „finiszowej”, dekoracji powierzchni ścian i sufitów wewnątrz budynków. Nie należy nakładać ich w grubszych warstwach. Zalecana przez większość producentów maksymalna grubość warstwy w przypadku mas akrylowych to 3 mm. Tak więc są to masy do ostatecznego, cienkowarstwowego wygładzenia powierzchni.
Przed przystąpieniem do prac wykończeniowych należy oczywiście zadbać o prawidłowe przygotowanie podłoża. Trzeba pracować systemowo i do przygotowania podłoża, pod gładzie marki CEKOL stosować emulsje gruntującą CEKOL DL-80.
- Cekol C-45 GOLD Extra biała gładź szpachlowa
- Cekol C-35 Biała gładź cementowo-polimerowa
- Cekol C-45 Finisz Polimerowa gładź szpachlowa
- Cekol GS-250 Bezpyłowa gładź szpachlowa
- Cekol A-45 Finisz Biała gładź szpachlowa
- Cekol B-45 Finisz Gładź szpachlowa
- Cekol F-16 Finisz Bezpyłowa gładź szpachlowa
- Cekol DL-80 Specjalny grunt głęboko penetrujący