Cekol

Spoinowanie płyt GK

 1. Montaż płyt gipsowo-kartonowych
  Płyty kartonowo gipsowe mogą być przytwierdzone do ściany na dwa różne sposoby. Mogą być przyklejone za pomocą specjalnego kleju gipsowego CEKOL GS-20, który doskonale nadaje się do tego typu zastosowań lub być zamontowane na specjalnym stelażu (profilach). W przypadku przyklejanie płyt kartonowo – gipsowych z użyciem kleju gipsowego CEKOL GS-20 należy pamiętać o tym, że jest to klej gipsowy służący do przyklejania płyt kartonowo – gipsowych i innych elementów gipsowych do powierzchni mineralnych. Przed przystąpieniem do przyklejania płyt trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Podłoże musi być równe, czyste, zwarte i nośne. Luźne fragmenty tynków, powłok malarskich i wszystkich elementów trwale z nim niezwiązanych należy usunąć. Zwartość podłoża można ocenić przy użyciu ostrego narzędzia, próbując je zarysować. Jeżeli bez trudu możemy uszkodzić albo zarysować podłoże przy użyciu niewielkiej siły, to wtedy należy usunąć wszystkie słabe warstwy aż do podłoża zwartego i nośnego Można także nakleić kawałek taśmy klejącej. Jeżeli po jej oderwaniu fragmenty podłoża odspajają się, to również należy je usunąć. Podłoże wyrównujemy i uzupełniamy ubytki zaprawą o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych. Płyty kartonowo – gipsowe można montować tylko na powierzchniach pionowych do wysokości maksymalnie 3 metrów. Na większej wysokości oraz na powierzchniach poziomych – sufitach trzeba zawsze wykonać odpowiedni stelaż z użyciem właściwych profili.
 2. Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych
  W obydwu metodach między płytami musi zostać pozostawiona szczelina, którą następnie możemy zaspoinować za pomocą masy CEKOL C-40. Oryginalne krawędzie płyt nie wymagają gruntowania. Zdarza się jednak, że podczas pracy płyty bardzo często są docinane do wymaganego wymiaru i nie posiadają oryginalnych krawędzi. Takie krawędzie ścinamy pod katem około 45 stopni i gruntujemy emulsja gruntującą CEKOL DL-80. CEKOL C-40 jest masą do beztaśmowego spoinowania płyt gipsowo – kartonowych.. Jest to sucha mieszanka wysokiej jakości gipsów, wypełniaczy i środków modyfikujących. Zawiera specjalne włókna. Jeśli istnieje obawa, że konstrukcja będzie podlegała dużym naprężeniom to pomimo tego że masa nadaje się do beztaśmowego spoinowania możemy dodatkowo zastosować wzmocnienie w postaci siatki czy taśmy. Trzeba pamiętać, że taką wzmacniająca siatkę lub taśmę należy zatopić w świeżo nałożonej masie.
  Można również użyć CEKOL C-40 M- gotową masę do beztaśmowego spoinowania. Jest to produkt odporny na spękania, elastyczny, w kolorze białym.
 3. Przygotowanie masy do spoinowania
  Po wyschnięciu emulsji gruntującej możemy przystąpić do spoinowania płyt. Masę CEKOL C-40 mieszamy w odpowiednich proporcjach z czystą zimną wodą. Zawsze wsypujemy suchy proszek do odmierzonej ilości wody i dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. CEKOL C-40 zachowuje swoje właściwości robocze przez około 30 minut od przygotowania masy. Masa zawiera w swoim składzie specjalne włókna, które poprawiają jej właściwości wytrzymałościowe i nie wymaga aby do spoinowania używać specjalnych taśm czy siatek. Jeżeli zdecydujemy się na użycie taśmy lub siatki wzmacniającej to oczywiście dodatkowo wzmocni to spoinę i poprawi parametry wytrzymałościowe całego systemu.
  Jeśli wybierzemy CEKOL C-40 M produkt jest gotowy do użycia, w razie potrzeby należy jedynie ujednolicenia konsystencji.
 4. Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych
  Masę nakładamy w dwóch warstwach za pomocą szpachelki lub pacy. Pierwszą warstwą staramy się dokładnie wypełnić szczelinę.
 5. Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych
  Następnie dokładamy drugą warstwę i wyrównujemy.
 6. Szkifowanie płyt gipsowo-kartonowych
  Po związaniu i wyschnięciu masę możemy szlifować na gładko.
Infolinia

+48 801 623 565

Zapisz się!