Cekol

Szpachlowanie gładziami gipsowymi

 1. Ocena stanu i przygotowanie podłoża
  Podłoże musi być czyste, zwarte i nośne. Luźne fragmenty tynków, powłok malarskich i wszystkich elementów trwale z nim niezwiązanych należy usunąć. Zwartość podłoża można ocenić przy użyciu ostrego narzędzia, próbując je zarysować. Jeżeli bez trudu możemy uszkodzić albo zarysować podłoże przy użyciu niewielkiej siły, to wtedy należy usunąć wszystkie słabe warstwy aż do podłoża zwartego i nośnego Można także nakleić kawałek taśmy klejącej. Jeżeli po jej oderwaniu fragmenty podłoża odspajają się, to również należy je usunąć. W przeciwnym wypadku może zdarzyć się że nowo nałożona warstwa szpachlówki może odspoić się z warstwą słabego podłoża. Ponieważ gips działa korozyjnie na stal węglową, wszelkie elementy stalowe, które będą miały kontakt z gładzią należy zabezpieczyć antykorozyjnie, na przykład poprzez nałożenie odpowiednich powłok malarskich.
 2. Gruntowanie podłoża
  Po dokładnym odkurzeniu i oczyszczeniu powierzchni gruntujemy ją emulsją gruntującą CEKOL DL-80. Staranne gruntowanie podłoża, poza poprawą wytrzymałości i przyczepności gładzi czy szpachlówki, poprawia również równomierność wiązania oraz wydłuża czas pracy z gładzią. Emulsja gruntująca zmniejsza i wyrównuje chłonność podłoża. Ma to bardzo istotne znaczenie dla procesów wiązania zapraw gipsowych i cementowych. Woda zawarta w zaprawie nie jest odciągana przez zbyt chłonne podłoże a zaprawa ma możliwość prawidłowego związania a tym samym uzyskania odpowiednich parametrów.
 3. Wyrównywanie dużych ubytków i nierówności
  Gładzie i szpachlówki służą do wyrównywania podłoża ale nie powinno się ich stosować w grubości warstwy powyżej 5 mm. Do dużych nierówności, ryz czy znacznych ubytków w podłożu lepiej zastosować gips szpachlowy CEKOL GS -100. Jeśli powierzchnia jest bardzo nierówna gips szpachlowy możemy zastosować na całej powierzchni jako wstępne podrównanie podłoża. Po wyschnięciu gipsu szpachlowego przed nałożeniem gładzi jego powierzchnie należy zagruntować emulsją gruntującą CEKOL DL-80.
 4. Przygotowanie gładzi
  Do wykonania gładzi gipsowej możemy użyć białej masy szpachlowej CEKOL C-45 lub gładzi gipsowej CEKOL GS-200. Są to gładzie gipsowe, które możemy stosować w grubości warstwy do 5 mm Przygotowujemy tynk gipsowy. Do odmierzonej ilości czystej, zimnej wody wsypujemy proszek, po chwili, gdy zaprawa nasiąknie, mieszamy całość mieszadłem wolnoobrotowym do uzyskania jednorodnej masy pozbawionej grudek. Po wymieszaniu z wodą masa nadaje się do pracy przez okres co najmniej 45 minut.
 5. Szpachlowanie
  Przy pomocy pacy ze stali nierdzewnej lub plastikowej nakładamy na powierzchnię masę gipsową i równo ją rozprowadzamy. W razie konieczności nakładamy drugą, wyrównującą warstwę. W przypadku nakładania kilku warstw szpachlówki gipsowej należy szczególną uwagę zwrócić na stan czystości powierzchni przed nakładaniem kolejnej warstwy. Po szlifowaniu pozostały na powierzchni pył należy dokładnie usunąć najlepiej przy pomocy wilgotnej, dokładnie wyciśniętej z wody szmatki lub gąbki (tak jak kurz z mebli). Powierzchnia powinna być także zagruntowana emulsją gruntująca pomiędzy poszczególnymi warstwami.
 6. Końcowe wygładzanie powierzchni
  Po wyschnięciu i związaniu można dokonać ewentualnej korekty powierzchni poprzez szlifowanie ręczne lub maszynowe.
Infolinia

+48 801 623 565

Zapisz się!