Terakota na płyty OSB

Pytanie: Chciałbym przykleić  terakotę na płyty OSB, czym i jak mam to zrobić?

Płyty OSB są rozwiązaniem dość szybkim w montażu, ale stanowią trudne podłoże do przyklejania płytek z wielu względów. To materiał pochodzenia organicznego (wióry drewniane związane odpowiednią żywicą), natomiast  kleje cementowe do terakoty zalicza się do materiałów mineralnych. Płyty OSB mogą również ulegać znacznie większym odkształceniom niż typowe podłoża mineralne. Często są one dodatkowo nasączane i impregnowane różnymi środkami chemicznymi w celu przedłużenia ich trwałości. Wiedząc to producenci zapraw klejących na tego typu podłoża polecają zaprawy wysokoplastyczne. Charakteryzują się one dużą zawartością środków modyfikujących, które poprawiają przyczepność do różnych podłoży, w tym trudnych i krytycznych, czyli takich jak płyty OSB. Nie można jednak spodziewać się w takim przypadku przyczepności takich jak do typowych podłoży mineralnych. Są to przyczepności kilkukrotnie mniejsze (łączymy tutaj dwa różne materiały pochodzenia organicznego i mineralnego).

Z klejów marki CEKOL mogę polecić zaprawy CEKOL C-11 czy lepiej CEKOL CS-12. Terakotę najlepiej kleić dwustronnie i ciągłą warstwą, nanosząc zaprawę klejącą zarówno na podłoże jak i na spodnią stronę płytki. Taki sposób klejenia spowoduje dokładne wypełnienie spodniej strony płytki, co przy niższych przyczepnościach poprawi związanie płytki z podłożem. Należy również pamiętać, aby płyta OSB, która stanowi podłoże była zamontowana stabilnie. Jeżeli podłoże będzie mało stabilne i będzie ulegać ciągłym odkształceniom to użycie nawet najlepszego kleju nie poprawi sytuacji.

Pracując z zaprawami klejącymi należy wszystkie prace wykonywać zgodnie ze sztuką budowlaną stosując się do zaleceń producenta. Prace należy wykonywać w zakresie temperatur +5 st. C do +25 st. C. Gdy temperatura pracy będzie wyższa lub powierzchnia będzie nasłoneczniona, zaprawa klejąca nałożona na podłoże będzie szybciej podsychała i jej przyczepność będzie dużo niższa. Najlepiej płytki przyklejać małymi partiami. Zaprawę mieszamy w proporcjach podanych przez producenta. Zawsze wsypujemy suchy proszek do odmierzonej ilości czystej, zimnej wody i dokładnie mieszamy do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Następnie po odczekaniu około 3 minut zaprawę należy powtórnie zamieszać i można przystąpić do pracy.

CEKOL C-11

CEKOL C-11

wysokoelastyczny klej do płytek

Stosuje się do przyklejania płytek gresowych, ceramicznych, kamiennych i szklanych oraz wełny mineralnej do podłoży betonowych, cegły, gazobetonu, bloczków keramzytowych, płyt i bloczków gipsowych, stabilnych podłoży drewnopochodnych. Zaprawę można stosować również do powierzchni podgrzewanych, wyrównywania i szpachlowania. Klejenie nowej glazury na starą bez konieczności skuwania. Szczegóły »

CEKOL CS-12

CEKOL CS-12

specjalny klej do płytek

Dzięki specjalnym dodatkom hydrofobizującym jest szczególnie polecana do przyklejania okładzin ceramicznych w basenach, fontannach, na balkonach i tarasach. W celu uzyskania maksymalnej hydrofobowości, zaprawę należy stosować na całej powierzchni podłoża. Można ją stosować również do powierzchni podgrzewanych, wyrównywania i szpachlowania. Szczegóły »

Language
pl en de ru
Mapa strony